שינויים בביטוח הסיעודי

בתקופה האחרונה ישנה מודעות עצומה בציבור הישראלי בנושא הסיעוד, כמעט לכל משפחה בישראל ישנו קרוב שנמצא במצב סיעודי וזקוק לתמיכה.

המצב הסיעודי הפך לחלק ממחזור החיים האנושי ולרוב הוא אורך שנים רבות – היום ידוע שעלות הטיפול היא גבוהה מאוד ולאדם הממוצע אין די כסף בכדי לממן את עלויות הטיפול.

להלן מספר נתונים סטטיסטיים בנושא הסיעוד : 
·         1 מכל 3 אנשים מעל גיל 65 בישראל יהיה סיעודי .
·         עלות חודשית  במוסד פרטי עולה בין 10,000 ל 20,000 ₪ לחודש
·         הסיעוד יכול להימשך לאורך זמן רב
·         כיום ברוב המדינות בעולם לא ניתן לרכוש פוליסות ביטוח סיעוד
·         ביטוחי הסיעוד הקולקטיביים עתידים להסתיים
ההגנה היחידה שיש לציבור בישראל היא:
א. ביטוח לאומי – 18 שעות בשבוע ורק אם הנזקק מטופל בביתו .
ב. פוליסה אחידה שמשווקת דרך קופות החולים שמכסה רק את חמש השנים הראשונות  (ישנן גם החרגות לתאונות ואין צבירת זכויות) וכדיי לקבל קצבה מביטוח זה צריך 3 מתוך 6 ADL
ג. פוליסות פרטיות שמשווקות ע"י חברות הביטוח ועל מנת להיות זכאי לקצבה מפוליסות אלו, יש צורך ב 2ADL   (אי שליטה על הסוגרים + ADL ).

לפני מספר חודשים דורית סלינגר הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר הגדירה כי אדם שאינו נייד, ז"א אינו מסוגל ללכת ממיטתו לשירותים נחשב כאדם שאין לו שליטה על הסוגרים והפכה את קבלת הסיעוד לקל יותר (קבלת קצבת סיעוד במידה והאדם אינו מסוגל להתנייד באופן מלא).

בעקבות כך פנו מבטחי המשנה לחברות הביטוח וביקשו להקשיח את התנאים עד כדיי יצירת מצב שבו מבוטח יהיה זכאי לגמלת סיעוד רק אם התקיימו התנאים הבאים: 
1.      האדם אינו מסוגל לבצע 3 פעולות יומיומיות ( ADL )
2.      לאדם הוגדרה תשישות נפש .
 כיום אלו הם תנאי המינימום כדי להיות מוגדר סיעודי בהכשרה ומגדל בלבד : 
1.      האדם אינו מסוגל לבצע 2 פעולות יומיומיות (ADL ) כאשר אחת מהן היא אי שליטה על הסוגרים  או חוסר בניידות בלבד 
2.      לאדם הוגדרה תשישות נפש .
 עד לתאריך ה 1.9.2016 ניתן עדין לרכוש את הפוליסות של מגדל והכשרה לפי התנאים הפחות מחמירים להגדרת אדם כסיעודי ולכן ישנה חשיבות רבה לבחון את נושא הסיעוד המשפחתי דווקא בזמנים אלו ולהגיע להחלטות אסטרטגיות למען העתיד המשפחתי הבטוח ביותר.