התמודדות עם האתגרים של אריכות ימים

העלייה ברמת החיים, לצד התפתחות הטכנולוגיה והרפואה, זיכתה את החברה האנושית באריכות ימים שמעולם לא הייתה כדוגמתה. יחד עם זאת, הברכה טומנת בחובה לא מעט התמודדויות, קשיים ואתגרים שחשוב להיות מודעים אליהם ולהתכונן לקראתם.
 
שיבה טובה, האומנם?
 
במדינת ישראל מרבית היוצאים לגמלאות הינם אנשים בריאים, צלולים במחשבתם וכשירים בגופם, שיכולים  להאריך ימים לפחות בעוד עשור או שניים. ואולם, יציאה לגמלאות בישראל משמעה התמודדות עם לא מעט בעיות. ראשית, הפרישה היא שינוי בסטאטוס החברתי, ועיממו הצורך למלא הרבה זמן פנוי בפעילות פנאי, טיולים, לימודים ותחביבים. כמו כן, במוקדם או במאוחר יצוצו מצבים בריאותיים הדורשים טיפול רפואי וסיעודי, תרופות יקרות ערך ומגורים הולמים. הגורם הקבוע בין ההיבטים הללו הוא שמירה על איכות חיים ברמה בה הורגל הגמלאי, על מנת שיעבור את פרק חייו האחרון באופן הולם, מכובד ומספק. במילים אחרות, הכול עומד או נופל על האפשרויות והיכולות הפיננסיות.
 
מצבם העגום של הקשישים בישראל
 
למרות שישראל נחשבת עדיין למדינה צעירה, על פי נתוני הלמ"ס שליש מקשישי ישראל נמצאים מתחת לקו העוני. רבים מבני 65 ומעלה מתקשים לכסות את ההוצאות החודשיות שלהם, והם גם   חווים נתק ובידוד חברתי. במרבית המקרים מדובר בקשישים המסתמכים בעיקר על קצבת זקנה  זעומה המסופקת על ידי הביטוח הלאומי. למרבה הצער, גם מי שיש ברשותו כיסויים פנסיוניים סטנדרטיים בקושי מצליח להחזיק רמת חיים מינימאלית ובסיסית. חשוב להבין כי גורם עיקרי למצוקתם של קשישים בישראל אינו רק מקור הכנסות מצומצם, אלא גם הוצאות גבוהות במיוחד. חלק ניכר מההוצאות נועד למימון עלויות של תרופות וטיפולים רפואיים, אשר מערכת הבריאות בארץ מכסה רק 60% מהן, בעוד הקשישים נדרשים לממן את 40% הנותרים. המדינה מצידה נדרשת להתמודד עם גידול מתמיד בכמות הקשישים בארץ ועלייה בתוחלת החיים, ואינה יכולה באמת לשנות את המצב. כפי הנראה, על אף חובת הביטוח הפנסיוני לכל אדם והטבות נוספות, מצבם הכללי של הקשישים בארץ רק ילך ויחמיר עם השנים.
 
תכנון פיננסי ופנסיוני ככלי מרכזי להתמודדות עם אתגרי הפרישה
 
תכנון פיננסי ופנסיוני הוא האמצעי העיקרי ולרוב גם היחידי להבטחת פרישה נאותה ומכובדת. כלומר, פרישה שתאפשר לגמלאי לא רק לשרוד אלא גם לשמור על רמת ואיכות חיים נאותות. חשוב להבין כי לא מספיק לשים בצד בכל חודש סכום כסף קבוע, ולסמוך בעיניים עצומות על גורמים עלומים שמשקיעים את כספכם. תכנון פנסיוני ופיננסי לקראת פרישה דורש היערכות מדוקדקת ומדויקת, המותאמת לכל אדם לפי הכנסותיו, צרכיו ורצונותיו. מדובר בהליך הדורש בחירת מסלול השקעות בהתאם לרמת התשואות השנתיות, תכנון מס, רכישת ביטוחים מתאימים, ועוד גורמים ומשתנים רבים. מאחר שמדובר בעולם מורכב ובתחום חשוב ביותר, אין תחליף לפנייה אל אנשי מקצוע בעלי ידע משולב בתחום הפיננסי והפנסיוני.